ספרי הדרכה

המדריך הישראלי לבנות 40 פלוס / טלי רוזין, ד"ר גדעון קופרניק, ד"ר עמוס בר
הוצאת ספרי עליית הגג, נוב. 2010

פרסומת שהגיעה אל המייל שלי (בדרך שנראית לי בלתי חוקית בעליל !) הריצה אותי למחרת היום אל חנות הספרים הקרובה , כדי לגלות מה הוא הספר הזה , שכפי שנכתב בפרסומת "כל אישה שמרגישה שמשהו אצלה מתחיל להשתנות חייבת אותו ליד המיטה", מה גם שאני מכירה, באופן רופף אמנם, את כותבי הספר, ומה גם שהובטח באותה פרסומת "בחיי שכל התשובות נכונות."

לי, כרופאה יותר מ 25 שנה, יש מעט מאד תשובות שאני יכולה להגיד עליהן בוודאות "בחיי שכל התשובות נכונות."  כל התשובות?! בוודאות נכונות??

הסתקרנתי מאד, אך מאחר שהתקשיתי להפרד מ 128 שקלים חדשים תמורת ספר מהודר במתכונת אלבומית, שתוכנו טרם נודע לי, נאלצתי לבלות כמעט שעתיים בחנות הספרים, כדי לבחון במה דברים אמורים. ואני מודה שלא קראתי כל מילה.

הספר הוא עוד ספר מבית מדרשם של טלי רוזין וד'ר עמוס בר, המוכרים מאד מספרם הפופולרי "המדריך הישראלי להריון ולידה".  הספר החדש , זה שמופנה אל בנות ה 40 פלוס, עוסק, מטבע הדברים, בגיל המעבר ובתקופה המקדימה לו.

הדבר הטוב העיקרי שאפשר, לדעתי, לומר על הספר הוא זה שהוא נוצר. גיל המעבר, כידוע או לא, מתחיל לרוב הרבה לפני הפסקת המחזור. הוא מביא איתו שינויים רבים , יותר או פחות, בגוף האשה, במצבי רוחה ובהרגשתה הכללית, ומאיליו מעלה אינספור שאלות. למרות שקיימות מרפאות ייעודיות לגיל המעבר ולקדם-גיל המעבר, ולמרות שמרבית הגניקולוגים וחלק ניכר מרופאי המשפחה מודעים לתופעות אלה, עדיין, כך נראה לי מעבודתי היומיומית הכוללת פגישות עם עשרות נשים בשבוע , הרבה שאלות של נשים נותרות בלא מענה. אז ספר שמתיימר לספק את "כל התשובות" ושכולן חד משמעית "נכונות", הוא, בעיני, מוצר אוטופי לחלוטין וחיוני באותה המידה.

ואכן, הרבה מאד מידע כלול בספר נוח לקריאה זה. מידע על השינויים ההורמונליים המלווים את שנות הארבעים של מרבית הנשים, על השלכותיהם של שינויים אלה, וגם, כמובן, על האמצעים השונים להתמודד עם התופעות השונות.  הרבה מהמידע המובא, אמור לדעתי, להיות ידוע למרבית הנשים, לפחות לקוראות ספרי ההדרכה והאתרים המרובים באינטרנט. אך מאד יתכן שאין זה כך.

הבעיות העיקריות בספר הזה, שחלקן מהוות אולי גם יתרון מסויים, הן : הפשטנות של המידע המובא, החוסר במידע חיוני והנחרצות של התשובות המוצעות. מצאתי בספר לא מעט קביעות שבמקרה הטוב הן שנויות במחלוקת, ובמקרה היותר קיצוני, יהיו, קרוב לודאי, לא מעט אנשי מקצוע (ואולי גם נשים) שיגידו שהן לא לגמרי נכונות..

את "כל התשובות" אל תחפשו בספר הזה, כי לא תמצאו, אבל חלק – כן. על נכונות התשובות ועל התאמתן לכן אישית, תיאלצו לקבל מידע נוסף מהרופא המטפל.

אז "לקנות או לא לקנות ?" – אין לי תשובה נכונה. נראה לי שדי לדפדף בו בחנות ספרים או בספריה, אך בהחלט אין לשלול שישנן נשים שאכן יפיקו תועלת מסויימת מכך שהספר יונח ליד מיטתן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s